SON DAKİKA

Yalın Haber, Doğru Dürüst, Tarafsız, 5kitahaber Sitesi

Adalet yürüyüşünde 7. gün

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde Ankara’dan başlayan adalet yürüyüşünün 7. günü başladı. Bugünkü yürüyüşte yaklaşık 20 km kat edilecek.

Adalet yürüyüşünde 7. gün
Bu haber 21 Haziran 2017 - 13:02 'de eklendi ve 3.213 kez görüntülendi.

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 7. GÜN NOTLARI 

BALYOZ KUMPASI MAĞDURLARI DA YÜRÜYÜŞE KATILDI

Yürüyüşte CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile de hatıra fotoğrafı çekildi. 

y1-003.jpg

Mehmet Ali Çelebi, Ali Türkşen, Ahmet Tatar, Atilla Kezek Fikret Güneş Bora Serdar  ve Nasuh Bektaş yürüyüşe birlikte katıldı. 

y3-005.jpg

BOLU VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Bolu Valiliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nün Bolu’yu kapsayan bölümüyle ilgili alınan önlemleri açıkladı.

 Açıklamada şöyle denildi:

“Yürüyüşe katılanların güvenliğinin sağlanması amacıyla etkinliğe sonradan katılanlar güvenlik görevlilerince üst araması yapıldıktan sonra yürüyüş konvoyuna alınacaktır. Yürüyüşe katılanların kolluk görevlilerince tanınması amacıyla katılımcılar tarafından kendilerinin ayırt edilmesini sağlayacak yelek vb. giysiler kullanılacaktır. Yürüyüş, Bolu ili sınırları içerisinde; Ankara- Bolu sınırından Gerede İlçesine kadar D-750 Karayolu, Gerede İlçesinden Bolu- Düzce sınırına kadar D-100 Karayolu güzergâhı kullanılarak yapılacaktır. Yürüyüş sırasında yol kenarında bulunan yaya yolları, banket ya da kaldırımlar kullanılacak, trafikte seyreden araçların geçişine engel olacak ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yola girilmeyecektir. Yürüyüş güzergâhında bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler yapılmayacaktır. Yürüyüşe katılanların can güvenliğinin ve trafik düzeninin temini bakımından yürüyüş her gün hava kararmadan önce sonlandırılacaktır.”

 

11:00 Ankara il sınırından çıkıldı. Yaklaşık 7 kilometre yol kat edildi. Bolu il sınırına girilmiş durumda. İlk etap tamamlandı. Danişmendler mevkiine gelindi. Burada 3 saatlik bir mola verildi. Bu uzun toplantının nedeni yol kenarında oluşturulan alanda MYK toplantısını da yapmak.  

MYK sonrası 4.6 ve ardından 5.2 km daha yürüyüş gerçekleşecek. 

Adalet yürüyüşündeki Mehmet Ali Çelebi paylaştığı fotoğrafın altına Kumpaslarda yitirdiklerimiz için adalet yürüyüşündeyiz. Okkır için, Tatar için, Çakmak için …” diye yazdı. AliTatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar ve Ali Türkşen fotoğraftaki isimlerden.. 

Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ 7. gününde devam ediyor. Ankara- Bolu il sınırına ulaşılması planlanan bugünkü yürüyüşte yaklaşık 20 kilometre katedilecek. Kılıçdaroğlu yürüyüş öncesi sabah açıklamasını yapmadı; ancak yürüyüş öncesi Fox Tv canlı yayınında İlker Karagöz’ün sorularını yanıtladı:

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Doğa çok güzel, hava çok güzel, gayet güzel geçiyor. Biz bir yürüyüş başlattık. Bu ülkede adalet yok. Adalet yürüyüşü. Bu ülkede adaletin olmadığını mahalledeki bakkal da biliyor. Kimin siyasi gücü varsa bunların hiçbiri malum olmuyor. Elini kolunu sallayarak geziyor. 3 günlük asker eline silah bile almamış hala hapiste. Bu mudur adalet? Eğer bu adaletse benimle onların arasındaki adalet anlayışı farklı. 3 günlük çocuk anne sütüne muhtaç değil mi? Aldınız hapse attınız ilaçlarını vermediniz. Öldü. Bu mudur adalet. Linç etmek suç değil midir? Bunun soruşturulması gerekmiyor mu? Nerede adalet?”

‘Adalet Yürüyüşü’nün birinci haftasında MYK toplantısı verilecek uzun molada yapılacak.

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 6. GÜN SONA ERDİ

Kılıçdaroğlu’na yürüyüşü sırasında tiyatro ve sinema oyuncusu Enis Fosforoğlu ve sanatçı Hüseyin Turan da eşlik etti. Kılıçdaroğlu, yürüyüş sırasında Turan ile türkü söyledi.

Geceyi alana getirilen karavanda geçirecek Kılıçdaroğlu’nun yarın sabah saatlerinden itibaren yürüyüşüne devam etmesi bekleniyor.

18:00 Sabah saatlerinde Kızılcahamam Bulak köyündeki kamp alanından yürümeye başlayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bugün yaklaşık 20 kilometre yürümesinin ardından konaklayacağı Ankara-Bolu il sınırındaki Yayla Mokamp Tesisleri’ne ulaştı.

Yürüyüşün tamamlanmasının ardından dinlenmek üzere otobüse geçen Kılıçdaroğlu, vatandaşların çağrısı üzerine otobüsten el salladı.

kilicdaroglu-yuruyus1.jpg

Kılıçdaroğlu, ‘Adalet Yürüyüşü’nün 7. gününe yarın saat 08.30’da Yayla Mokamp Tesisleri’nden başlayacak.

15:00 itibariyle yürüyüşe verilen grup toplantısı molası da sona erdi. Adalet yürüyüşü mola sonrası yeniden başladı. 

Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısını yapacağı noktada güvenlik önlemleri artırıldı. Güvenlik şeridi çekildi ve aramaların ardından vatandaşlar o noktaya gitti. 

kilicdaroglu-yuruyus2.jpg

kilicdaroglu-001.jpg

Kılıçdaroğlu’nun önünde bugün iiçn yaklaşık 8 km daha var. Ankara il sınırına varıldığında geceyi burada geçirecekler. 

Kortej saat 8’de başladığı yürüyüşünde  Ankara- Bolu il sınırına yaklaşıyor. 6 km’lik bri rampa çıkıldı; ardından yarım saatlik bri ara verildi. Bu aranın ardından yürüyüş sürüyor.  Yeniden molanın verileceği noktaya yaklaşıldı. Çünkü korteji bir zorlu rampa daha bekliyor.

08:00 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki yürüyüşünün altıncı gününe başladı.

Geceyi, Kızılcahamam sınırları içindeki Bulak köyünün girişindeki kamp alanında geçiren Kılıçdaroğlu, beraberindeki partililerle yürüyüşüne devam ediyor.

Bugünkü yürüyüşüne başlayan Kılıçdaroğlu, Çamlıdere yol ayrımında saat 13.30’da CHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuşacak.

Kılıçdaroğlu yürüyüşün 5. gününde son durağı olan Bulak köyünde bir ailenin daveti üzerine 59 yaşındaki Turgut Köprücüoğlu’nun evine, iftar yemeği için konuk oldu. Kılıçdaroğlu, yemek yiyip sohbet ettikten sonra teşekkür etti ve dinlenmek için karavanına döndü.

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 5. GÜN GÜNÜNDEN NOTLAR

Kızılcahamam Orman Deposu mevkiinden başlanan 5 gün de Bulak Köyü’nde son buldu.Yürüyüşe katılanlar geceyi burada geçirdikten sonra 6. günde yürüyüşlerini sürdürecek. 

Kılıçdaroğlu’na Adalet yürüyüşünün 5. gününde de partililerin, sanatçıların, vatandaşların ilgisi yoğundu. Müzisyen Burhan Şeşen, katılımcısı olduğu “adalet yürüyüşü” hakkında ileri sürülen “FETÖ için yürüyorlar” iddiasına sosyal medya hesabında tepki gösterdi. Şeşen, “Okumak FETÖ’ye destek, konuşmak FETÖ’ye destek, yazmak FETÖ’ye destek, şimdi de yürümek FETÖ’ye destek oldu.Hiç utanmanız yok mu?” dedi. 

 

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, yürüyüş güzegâhında internet erişimine güçlük çektiklerini ifade etti. “İnternet 2 gündür kesik. Biz mesaj paylaşamaz duruma geldik. Gazeteciler görüntü ve haber gönderemez durumda. Telefonlar çekmiyor” diyen Şeker, “Coğrafi şartlar tabii ki çekim güçlerini etkileyebilir ama bu sürekli olunca normal değil. Kesinlikle bilinçli olduğunu düşünüyoruz” görüşünü dile getirdi. 

Dün yürürken ayağı yaralar nedeniyle kan içinde klan CHP Milletvekili Haluk Pekşen de yürüyüşten bu fotoğrafı paylaştı. Güzergahtaki bir üst geçitteki pankart’ta Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü yazıyordu:

Adalet korteji dün yürüyüşünü sağanak yağmur altında sürdürmüştü.Bugün ise bölgede hva daha açık. Verilen mola sonrasında yürüyüş kaldığı yerden devam ediyor.. 

sarigul-001.jpg

Adalet yürüyüşünün 5. gününde dikkat çeken bir isim daha vardı. Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül destek vermeye gelmişti. 

sarigul.jpg

CHP Manisa milletvekili Özgür Özel sosyal medyadan Kızılcahamam’daki yürüyüş fotoğrafını paylaşarak “Adalet Yürüyüşü 5.Gün. Kızılcahamamı geçiyoruz. Moral, motivasyon, güç, kuvvet hepsi yerinde Artık onlar düşünsün.” mesajını iletti. 

 

09:30  YÜRÜYÜŞE YARBAY ALİ TATAR’IN AĞABEYİ DE KATILDI

Kılıçdaroğlu, açıklamalarının ardından beraberindekilerle, yürüyüşünün beşinci gününe başladı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugünkü yürüyüşüne “amirallere suikast” soruşturması sürerken intihar eden Yarbay Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar da katıldı. Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy da Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne destek verdi. ahmet-tatar.jpg

09:15  -Yürüyüş Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından saat 09:15’te başladı.

Bugün bölgede havanın açık olduğu gözlendi. Tarihi yürüyüşün beşinci gün etabı Kılıçdaroğlu’nun konuşması ile başladı.
SAAT 9:00 

“BİZİ ELEŞTİRENLERİN CANLARI SAĞ OLSUN”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki yürüyüşünün 5. gününün sabahında, Kızılcahamam Orman İşletme Şefliği yakınlarında hazırlanan konaklama alanında açıklamada bulundu. Yürüyüşlerinden son derece memnun olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, adalet kavramına verdikleri önemi artık bütün dünyanın bildiğini söyledi. Adalet, hak ve hukukun birbirinden ayrılmaz kavramlar olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, herkes için adalet, hak ve hukuk istediklerini dile getirdi. “Kimseye zarar vermiyoruz, kimseye kötü söz söylemiyoruz, yan bakmıyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

Gelip geçenler, belki şöyle düşünmüştür: ‘Bu yağmurun altında, bu insanlar niye yürüyor?’ Onlara şunu söylemek isterim: Biz, adalet için yürüyoruz. 

“80 milyonunun bir arada, kardeşçe, huzur içinde yaşamasını istiyoruz. Bize saldırılar olabilir, bizi eleştirenler, kızdırmak isteyenler olabilir, hepsinin canı sağ olsun. Ben inatla, kararlılıkla, azimle adalet için yürüyeceğim 80 milyon için. Yürüşümüzün büyük bir kısmını dün yağmur altında yaptık. Gelip geçen kamyonlar, minibüsler, özel arabalar belki şöyle düşünmüşlerdir: ‘Bu yağmurun altında, bu insanlar niye yürüyor?’ Onlara şunu söylemek isterim: Biz, adalet için yürüyoruz. İnsan varsa bir yerde, adalet de olmak zorundadır.”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne “Amirallere Suikast” iddialarına ilişkin soruşturma sürerken intihar eden Yarbay Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar ve ablası Hürriyet Ünver de katılıyor. Kılıçdaroğlu, Kızılcahamam’a ulaştıklarında da bazı vatandaşların ilgi ve desteğiyle karşılaştı. Kılıçdaroğlu, yürüyüş sırasında, Kızılcahamam’ın girişindeki bir üst geçide asılan ve üzerinde “Dinlenmemek için yola çıkanlar asla yorulmazlar” yazan büyük boy bir pankartın önünde fotoğraf çektirdi.

kemal1-001.jpg

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 4. GÜN NOTLARI 

15 Haziran’da başlayan adalet yürüyüşünün 4. günü de tamamlandı. 432 kilometrelik yürüyüşün geçtiğimiz üç gününde yaklaşık 70 kilometre yol katedildi. Yoğun tempo ve artan sıcaklıklar nedeniyle günlük yürüyüş mesafesi 20 kilometreden 16 kilometreye düşürülürken, mola süreleri de uzatılmıştı. 

Günün çarpıcı karalerinden biri CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’den geldi. Pekşen yürümekten oluşan yaralarından dolayı ayağı kan içinde kaldı. 

 

Yağmur biraz dinmiş durumda.. Yürüyüş ise sürüyor. Yürüyüşe yeni katılımlar da oluyor. Sanatçıların da ilgisi yoğun. Zülfü Lİvaneli ve Ege de Kılıçdaroğlu’na eşlik ederek yürüyüşe destek verdi. 

Yürüyüşün dördüncü gününde başlayan yağmura rağmen ara verilmedi..

 

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Özgür Özel’le birlikte olan bir fotoğrafıyla  “Ne yağmur durdurabilir Adalet isteğimizi ne yollar…” meajını paylaştı. 

Mehmet Ali Çelebi ise çöp poşetinden yaptığı yağmurlukla Twitter hesabından şu mesajı paylaştı: “Adalet, Bayrak, Atatürk. Çöp poşetinden yağmurluk yapanların kimsesi Cumhuriyet.” 

Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu da  “Adalet yürüyüşümüze yağmur altında devam ediyoruz Bereketi bol osun.” dedi.

Kılıçdaroğlu’yla birlikte yürüyen korumaları da verilen molalarda çimlere oturarak dinleniyor. 

13:00 – Eski İstanbul Barosu Başkanı avukat Turgut Kazan da ‘Adalet Yürüyüşü’ne katıldı.

12:10 – Yürüyüşe öğle molası verildi.

10:00 Kılıçdaroğlu,  Kurtboğazı mevkiinde yol kenarında yüksek bir yerde Türk bayrağı açan gençlerin yanına çıktı. Gençlerle konuşup fotoğraf çektiren kılıçdaroğlu yola dönerken toprak zeminde ayağı kayarak düştü.

Koruma polislerinin yardımı ile ayağa kalkan Kılıçdaroğlu, yürüyüşüne kaldığı yerden devam etti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Adalet Yürüyüşü’ne katılan partililerden biri düşerek yaralandı. Ambulansta yapılan ilk müdahalenin ardından Kahramankazan Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtiliyor.

09:10 CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu açıklamasının ardındanKurtboğazı Barajı girişinden itibaren 4. gününde adalet yürüyüşünü de başlattı. 

09:06 Kılıçdaroğlu ilk açıklamasına babalar gününü kutlayarak başladı. 

“4 gündür adalet için, sevgi ve hoşgörüyle yürüyoruz. Herkesi kucaklıyoruz. Adalet isteyen kim varsa gönlümüzü onlara açtık. Buyrun hepbirlikte adalet için yüryelim.” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’In dünkü eleştirilerinide gündeme getiren Kılıçdaroğlu “Benim karavanımda altın klozet yok. Bizi tahrik etmek istiyorlar. Yargıyla tehdit ediyorlar. Hakim çağırırmış, yargı çağırırmış diye.. Biz darbecilerin ne yaptıklarını çok iyi biliyoruz. Bu kadar eleştiriyorlar ama “Bizim ülkemizde adalet var; niye yürüyorsun?” diyemiyorlar. Onlar da biliyorlar ki adalet yok. Bu sözlerin nedeni de acizlik. “ifadelerini kullandı. 

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 3. GÜNÜN AYRINTILARI 

Adalet yürüyüşünde üçüncü gün Kurtboğazı Barajı noktasında tamamlandı. 

14:30 Adalet Yürüyüşü’nün 3. gününde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu spor yaralanmaları konusunda uzman olan bir doktor muayene etti. Doktor Kılıçdaroğlu için yürüyüş öncesi ve sonrasında yapması gereken egzersiz hareketlerini içeren bir program çıkardı.

Ayrıca ilk iki günlük yoğun yürüyüş ve bugün hava sıcaklıklarının çok artması nedeniyle yürüyüş mesafesi 16 kilometreye düşürüldü. İlk iki gündü mesafe 20 kilometreydi. Mola süreleri de doktorun tavsiyesi üzerine yeniden düzenlendi.

10:09 Kortej Kahraman Kazan’da.. Vatandaşlar Kemal Kılıçdaroğlu ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Yürüyüşe bu noktadan itibaren katılan vatandaşlar var. 

Kılıçdaroğlu buradaki kısa açıklamasında “Bütün Kazanlılara 15 Temmuz’daki mücadelelerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu yürüyüş bir adalet yürüyüşü. şehitlerimiz için bri yürüyüştür. Bu yürüyüşün siyasi kimliği, etnik kimliği yoktur. Hep brilikte adalet istiyoruz. Adaletten yana olan herkesi kucaklıyoruz.” dedi. 

09:00 Yürüyüşün 3. günü de başladı. 

Kılıçdaroğlu yürüyüş başlamadan önce yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Yine büyük bir azim ve kararlılıkla adalet için yürüyeceğiz. İktidar kanadından da eleştiriler geliyor. Saygıyla karşılıyoruz. Eğer yürüyüşümüz rahatsız ediyorsa, umarım duyarsız vicdanlar duyarlı hale gelir. Kavurmacı’nın yeniden tutuklanma kararının haberi geldi. Bu kararı doğru bulmuyorum, yargılama tutuksuz olmalı. Ben kesin mahkumiyet kararı çıkmadığı sürece insanların tutuklanmalarını doğru bulmuyorum” 

 

Kendisine Başbakan’ın “Yürümeseymiş, hızlı tren kullansaymı” sözleri anımsatıldı. Kılıçdaroğlu “Adaletin olmadığı yerde espri de olmaz” diye cevap verdi. 

 

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 2. GÜN

15:30 Kahramankazan’a ulaşan Kılıçtaroğlu, Adalet Yürüyüşüne ilişkin yapılan eleştirilere cevap verdi. Provakasyon uyarısında bulunan Kılıçtaroğlu’nun açıklamaları şöyle: “Şu an 15 Temmuz’un planlandığı yerdeyiz. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini sokağa çıkan bizim insanımız engellemedi mi? Demek ki demokrasiye adalete her yerde sahip çıkacağız. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum. Yargı bağımsızlığından söz ediyorlar. Savcıya talimat veriyorlar. Yargıya talimatı ben değil onlar veriyor. Provokasyon yapıyorlar. Biz hiçbir yerde hiçbir ortamda provakosyanlara alet olmayacağız. Adaleti bulmak için yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

15:00 Cuma Namazı ve sıcak hava ile verilen üç saatlik aranın ardından Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşünü tekrar başlattı.

Hükümet’ten gelen eleştirilere dair açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Yürüyüşümüz Hükümet yetkililerini rahatsız etmiştir. Yapılan açıklamalarda provakasyon mesajı verilmektedir. Genel Başkan’ımız tüm tehditlere rağmen yürüyüşünü sonuna kardar devam ettirecektir” dedi.

11:58 Günün ikinci molası hedefe sekiz kilometre kala verildi. Uzun bir molanın olması beklenirken öğlen yemeği bu noktada yenilecek. Günün hedefine yaklaşık öğleden sonra 16:00 gibi varılması planlanıyor.film The Mummy 2017 streaming

Yürüyüşe eski AKP Milletvekili, Faruk Uysal, AKP eski MKYK Üyesi Fatma Bostan ve AKP’li Cihangir Bostan da yürüyüşe katıldı.

11:00 İkinci günde ilk mola verildi. Artık şehirden çıkıldı. E-5 karayolundan eski İstanbul yolu diye bilinen yerden adalet yürüyüşü devam ediyor. Kortej giderek büyüyor. Görenlerin büyük desteği sözkonusu..

08:00  ‘Adalet Yürüyüşü’nün 2. günü bu sabah 08.00’de başladı. Ankara’nın KahramanKazan İlçesine doğru yürüyüşe geçen Kılıçdaroğlu’nu, bin kişiyle başladığı ikinci günde kendisi ellerinde Türk bayraklarıyla yol boyu vatandaşlar karşıladı. 

“BUGÜN 22 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞ YAPACAĞIZ”

CHP lideri yoruldunuz mu sorusu üzerine “Gerçekçi olmak lazım. Yorulmadık diyemeyiz. Ama yolumuza devam edeceğiz. Dün biraz uzun bir yürüyüş gerçekleştirdik. Bugün 22 km’lik bir yürüyüş yapacağız. Bu yürüyüşe güzergah üzerinden de katılımlar olacak” dedi.

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE İLK GÜNÜN AYRINTILARI 

25 GÜNDE, 428 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞ

CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’ dün saat 11.00’de Ankara Güvenpark’ta başladı. Dünkü yürüyüşe Yürüyüşe Haziran Hareketi, ÖDP, Halkevleri destek verdi. AKP kurucularından Fatma Bostan Ünsal ve eşi eski AKP Milletvekili Faruk Ünsal da yürüyüşe katıldı. Ünsal bir süre Kılıçdaroğlu ile birlikte yürüyerek sohbet etti.

GÜNDE 18-20 KİLOMETRE

Kılıçdaroğlu, “Ortalama günde 18 – 20 km. yürüyeceğiz. Bayramda yollarda olacağız” dedi. CHP’liler İstanbul’a kadar 23 nokta belirledi. E-5 Karayolu güzergâhı takip edilecek. Yürüyüşün 25 günde tamamlanması bekleniyor. 

Kılıçdaroğlu, ilk günkü yürüyüşe Ankara Batıkent’teki 75. Yıl Hipodromu yakınlarındaki alanda ara verdi. Kılıçdaroğlu, alanda bulunan otobüsten istirahat etmek için karavana geçti. 

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE BİRİNCİ GÜN TAMAMLANDI

16:18 Kılıçdaroğlu yürüyüşün birinci gününü tamamladı. Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan, “Zaman zaman provokatif eylemler de oldu ancak tahriklere kapılmadık. Biz haklıyız. Adalet için yürüyoruz. Kararlılıkla, azimle yola devam ediyoruz. Adalet özellikle de sizin için önemli. Dünyada bilinen bir gerçek; Türkiye’de demokrasi yok. Akşam burada konaklayacağız. Elbette yürüyüşümüz şenlik havasında. Adalet arıyoruz; edişeli değiliz. Bir bahar havası içinde yürüyüşümüzü yaptık. Adalet hepimiz için geçerli bir kavram. Akşam arkadaşlarımla ben de birlikte olacağım. Burada konaklayacağız” şeklinde konuştu.  

15:20 Yürüyüş molanın ardından yeniden başladı. 

15:10 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşünün 17. Km’sinde mola verdi.

Kılıçdaroğlu ‘yoruldunuz mu’ sorusuna “Hayır yorulmak yasak özellikle de benim için” cevabını verdi.“Sağlık durumuyla ilgili bir sıkıntı olursa doktor var mı ekipte?” sorusunu “Milletvekili arkadaşlarımız var doktor olan bir şey olursa onlar mühadale eder haklı bir dava için yürüyoruz. Dinç olmak haklı olmak yürürken sesimizi topluma duyurmak benim hedefim” diyerek yanıtladı.

13:58 Kortej İstanbul yolu üzerinde. Kemal Kılıçdaroğlu da sadece “Adalet” yazan pankartla yola devam ediyor. Ardında da yoğun bir kalabalık var. Kortejin yürüyüşü sırasında bir vatandaşın aracından rabia işareti yapmasıyla hareketliilk yaşandı ancak polisin müdahalesiyle gerilimin yaşanması da önlendi. 

13:00 Ulus geçildi. Varlık Mahallesi’ne ulaşıldı ve İstanbul yoluna çıkılacak. Kortejin en önünde Kemal Kılıçdaroğlu var. Yürüyüşünü sürdürüyor.  İlk durak Eryaman’daki hipodrom olacak. 23 gün sürmesi beklenen yürüyüşün ilk mola durağı da burası olacak. 

12:00 Kızılay Meydanı’ndan Ulus’a ulaşıldı. Ulus’tan İstanbul yoluna doğru yürüyüş sürüyor. Yürüyüşe katılanlar yalnızca “Adalet” yazılı pankartlar taşıyor. Korteje trafikteki araçlar da kornalarını çalarak destek veriyor. Binalardaki vatandaşlar da pencerelerden el sallayarak adalet yürüyüşüne destek veriyor.

11:23  Yürüyüş yoğun bir katılımla sürüyor. Vatandaşlar, partililer ve CHP Anklara İl Teşkilatı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşüne eşlik ediyor. 

 11:12  KILIÇDAROĞLU GÜVENPARK’TA KONUŞTU

“Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Gazeteciler hapsedilmesin istiyoruz. Kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı artık. Bir bedel ödemek gerekiyorsa önce biz ödeyeceğiz. Bu yürüyüş siyasi parti ile ilgili değildir. Bu yürüyüş kutlu bir yürüyüştür. Hapishanelerinin dolu olduğu bir ortamda adalet olmaz. Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz. Bütün dünya duysun darbecileri, diktayı, 20 Temmuz darbecilerini istemiyoruz. İşçiler, memurlar, tüm vatandaşlar için adalet istiyoruz.”

Bu sözlerin ardından Güvenpark’tan adalet yürüyüşü başladı. 

11:06 Kemal Kılıçdaroğlu  Adalet yürüyüşünün başlayacağı alana ulaştı. 

10.55 KILIÇDAROĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Yürüyüş öncesi açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz” ifadesini kullandı. “Bugün yürüyorum. Umuyorum vicdanları sağır olanlar bizim bu yürüyüşümü anlar. Bizim bu acıyı sonlandırmamız gerekiyor. Bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli ben öderim demiştim” dedi. 

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Güvenpark’ta CHP genel Bşakanı Kılıçdaroğlu’nun başlatacağı Adalet Yürütüşü için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Arama yapmak amacıyla Güvenpark kapatıldı. Ardından vatandaşlar üstleri aranarak parka alınmaya başlandı. ı.

Kemal Kılıçdaroğlu alana gelmeden önce yoğunluğun kontrolü ve KIlıçdaroğlu’na bir alan açabilmek için Güvenpark’ta kalabalığı düzenlemek amacıyla anonslar yapılıyor. 

YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHI 

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada, yürüyüş güzergahı olarak Ankara ili sınırları içinde E-5  Karayolu güzergahının takip edileceği duyuruldu.

Güzergahta bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler  yapılamayacağı vurgulandı.

Yürüyüş sırasında varsa kaldırımlar, yoksa banketlerin kullanılacağı  bildirilen açıklamada, taşıtların seyrine mani olacak ve trafik güvenliğini  tehlikeye düşürecek şekilde yola girilemeyeceği kaydedildi.

Valilik açıklamasında, katılımcıların can güvenliği ve trafik  düzeninin sağlanması için hava kararmadan önce yürüyüşün günlük olarak  sonlandırılacağı aktarıldı.

BÖYLE BAŞLADI

Yürüyüşün başlangıç noktası Güvenpark ve çevresinde, sabahın erken  saatlerinden itibaren polis ekipleri tarafından yoğun güvenlik tedbiri alındı.

Parkın etrafı bariyerlerle kapatıldı, katılımcıların alana üst araması  yapıldıktan sonra alınması için noktalar oluşturuldu.

Genelkurmay Başkanlığı önündeki kavşaktan Güvenpark’a giden Milli  Müdafaa Caddesi ulaşıma kapatılırken, parktaki dolmuş duraklarının hareket  noktası yürüyüşün başlayacağı saate kadar İnönü Bulvarı’ndaki Deniz Kuvvetleri  Komutanlığının önüne alındı.

Güvenpark’ı Necatibey Caddesi’ne bağlayan Kumrular Caddesi ile Yahya  Galip Caddesi de geçici süreyle trafiğe kapatılan yollar arasında yer aldı. Bu  yollarda park halinde bulunan bütün araçlar güvenlik tedbirleri çerçevesinde  kaldırıldı.

Güvenlik önlemleri kapsamında bomba imha uzmanı ekipler de Güvenpark  ve çevresinde dedektör köpeklerle arama yaptı.

Bu arada, hem yürüyüş güzergahında hem de Güvenpark ve Kızılay  çevresinde çevik kuvvet polisleri görevlendirildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Ankara Valiliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Güvenpark’tan başlatacağı yürüyüşe ilişkin güvenlik tedbirleri alındığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun Ankara Güvenpark’tan başlatacağı ve İstanbul Maltepe’ye kadar sürdüreceği yürüyüşle ilgili bazı önlemler alındığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yapılacak etkinlikte kamu düzeninin, kamu güvenliğinin, trafik düzeninin ve toplantıya katılanların güvenliğinin sağlanması esastır. Bu amaçla, alınacak güvenlik tedbirlerine etkinliği düzenleyen ve katılanların uyması zorunludur. Katılımcılar, Güvenpark’taki toplanma alanına üst araması yapılarak alınacaktır. Yürüyüşün Ankara ili sınırları içerisindeki kısımlarında katılımcıların güvenliğini ve trafik düzenini sağlamak amacıyla korteje, Valiliğimize bildirilen makul sayıdaki kişi katılabilecektir. İl merkezinden sonra yürüyüşe devam edecek olanlar, güvenlik kuvvetlerince kendilerinin tanınabilmesi ve güvenliklerinin sağlanabilmesi için pazu bandı, yelek ve yaka kartı kullanacaktır.”

E-5 GÜZERGAHI TAKİP EDİLECEK

Açıklamada, yürüyüş güzergahı olarak Ankara ili sınırları içinde E-5 Karayolu güzergahının takip edileceği duyuruldu.

Güzergahta bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler yapılamayacağı vurgulandı.  Yürüyüş sırasında varsa kaldırımlar, yoksa banketlerin kullanılacağı bildirilen açıklamada, taşıtların seyrine mani olacak ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yola girilemeyeceği kaydedildi. 

Valilik açıklamasında, katılımcıların can güvenliği ve trafik düzeninin sağlanması için hava kararmadan önce yürüyüşün günlük olarak sonlandırılacağı aktarıldı. 

“ATTIĞIM HER ADIM HERKES İÇİNDİR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twıtter adresinden “Adalet yürüyüşü”ne ilişkin, “Adımlarımı umuda, demokrasiye ve güzel yarınlara atıyorum. Attığım her adım ülkemizde adalete hasret kalmış, adalet bekleyen herkes içindir” dedi.

HER GÜN 18.00’DE 2 DAKİKA ADALETİ DÜŞÜNME EYLEMİ

CHP Türkiye genelinde, 18.00’de 2 dakika adaleti düşünme eylemi başlatma kararı aldı. Tekin Bingöl, “Herkes durarak adaleti düşünecek” dedi. CHP örgütlerinin de bulundukları yerde eyleme katılacağı belirtildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
Yandex.Metrica
bostancı escortkurtköy escortkadıköy escortankara escortankara escort bayanşirinevler escortbeylikdüzü escortkocaeli escortavcılar escortankara escort
Freelance Web Tasarim