SON DAKİKA

Beşiktaş stadına devlet desteği oldu mu?

Bu haber 01 Mart 2018 - 23:47 'de eklendi ve 223 views kez görüntülendi.

Öncelikle belirtmem gerekir ki bu yazı kesinlikle siyasi bir konuyla ilişkili değildir. Zira amacımız siyaset yapmak değil Beşiktaş’a karşı bir algıyı yıkmaktır. Bu amacı başta belirttikten sonra asıl konumuza geçelim.

İnönü Stadı’na kazma vurulduğu günlerde Beşiktaş zorluklarla mücadele ediyordu. Buna rağmen Beşiktaş yönetimi bir karar alıp İnönü’ye ilk kazmayı vurdu. O dönem hatırlayanlar bilirler ki; Zamanın Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay stadın yerinde yapılmasına karşı çıkmıştı. Bakan’ın karşı çıkmasına rağmen bugün Cumhurbaşkanı olan o dönem Başbakan olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan stat izinleri ile ilgili her konuda Beşiktaş’a destek verdi. Bunu da Beşiktaş Başkanı sayın Fikret Orman defalarca kamuoyuna açıkladı.

17 Ocak 2013’te resmi olarak başlayan stat inşaatı 10 Nisan 2016 tarihinde ki açılışla son buldu.

10 Nisan’da açılış konuşmaları sırasında 12. Cumhurbaşkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “hükümetimizin 50 milyon civarında ciddi bir destek vermesi suretiyle burası yapılmış oldu” ifadeleri tüm spor kamuoyu tarafından tartışıldı.

Daha sonra Ampute Milli Takımı’mızın Avrupa Şampiyonu olduğu gece Spor Bakanı’mız Sayın Osman Aşkın Bak’ın şampiyonluk sevinci yaşayan futbolcularımızı Cumhurbaşkanımız ile telefonda görüştürürken Osman Aşkın Bak’ın, “Beşiktaş Kulübü’ne de teşekkür ediyoruz. Vodafone Park’ta bizi ağırladılar” ifadesine cevap olarak “Beşiktaş Kulübü’nün mü saha yahu? Stadı bizim verdiğimiz paralarla yaptılar” ifadesini kullandı.

Bu cevabın ardından hoparlörü kapatan Aşkın Bak, kısa bir süre sonra konuşmayı sona erdirdi.

O günlerde rakip taraftarda bu iki konuşma üzerine Beşiktaş taraftarlarını aşağılamaya çalıştı.

Bu noktada bir açıklama daha yapayım. Beşiktaş’ın ya da diğer kulüplerimizin statlarını devletimizde yapsa stat inşaatlarına devletimiz bir kısım maddi yardımda da bulunsa aslında bu utanılacak bir durum değildir. Bugün en başta Galatasaray’ın stadını TOKİ’nin yapması ya da Bursa’da Eskişehir’de Gaziantep’te statları devletin yapması küçümsenecek bir olay değildir. Aksine devletimizin hatta Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda ki hassasiyetine teşekkür etmek gerekir.  Gönül ister ki milyon dolarların döndüğü futbol piyasasında kulüpler devletin cebinden tek kuruş almadan kendi statlarını kendileri yapsın, devlete hiçbir yük getirilmesin ancak bu Türkiye şartlarında çok mümkün olmuyor.

Neyse biz konumuza dönelim…

Ampute Milli Takımı’nın şampiyonluk gecesi yaşanan olay sonra bu konuyu araştırmaya karar verdim. Bununda en iyi yolunun BİMER’e başvuru yapmak olduğunu bildiğimden bilgisayar başına geçtim ve 12/10/2017 aşağıdaki başvuruyu yaptım…

  “Sn. Yetkili,
kamuoyunda uzun zamandan beri Vodafone Park İnşaatına devletimizin ödediği tutar ile ilgili tartışmalar süregelmektedir. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, Vodafone Park’ın açılışında 50 Milyon Türk Lirası ödeme yapıldığını belirtmiştir. Yine Ampute Milli Takımı’mızın Avrupa Şampiyonu olduğu gece Spor Bakanımız sayın Osman Aşkın Bak ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan arasında telefonda yapılan görüşmede “Saha onların mı, bizim verdiğimiz paralarla yaptılar” şeklinde beyanatı kamuoyuna yansımıştır. Yine Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile Spor Toto Teşkilatı ile 50 Milyon Türk Lirası değerinde sponsorluk anlaşması yaptıkları kamuoyuna yansımıştır. 

Tüm bu bilgiler ışığında, üst kullanım hakkının bedelsiz olarak Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde olduğu Vodafone Park’ın üst yapı inşaatında kullanılmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşlarınca veya diğer bakanlık ve bağlı kurum ve kuruluşlarının, Beşiktaş Jimnastik Kulübü’ne hibe olarak ne kadar ödeme yaptığı, karşılıklı menfaate dayalı (Sponsorluk anlaşması vs gibi) ne kadar tutar ödeme yapıldığı, ayrıca bundan sonra Vodafone Park inşaatı ile ilgili ne kadar ödeme daha yapılacağı konusunda 
bilgi ve görüşlerinizi talep ediyorum… 
Saygılarımla…”

 Bu başvurumu yaptıktan sonra BİMER konuyu önce GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI’na gönderdi. Bakanlık daha sonra SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ne gönderdi ve oradan da konu SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ne gönderildi. Spor Genel Müdürlüğü ise uzun bir süre geçmesine rağmen bir türlü cevap vermedi. Yine de konunun peşini bırakmak istemedim ve 09/02/2018 tarihinde BİMER’e ikinci bir başvuru yaptım.

İkinci başvurumun metnide şu şekilde oldu.

“Sn. Yetkili, daha önce 12/10/2017 tarih ve ……………. numaralı başvurumun cevabı yasal süre geçmesine rağmen somut bir cevap ile cevaplandırılmamıştır.
Yaptığım ………… numaralı başvurum en son Spor Genel Müdür’lüğü’nden “Spor Toto Teşkilat Başkanlığı”na gönderilmiş ve o kurumda beklemektedir.
Başvurumla ilgili cevabın ivedi şekilde tarafıma gönderilmesi arz olunur…”

Bu başvurumun cevabı sonunda geldi.

Gelen cevabı da yorumsuz sizinle paylaşıyorum..

“Sayın Başvuru Sahibi,

Yazınızda bahsi geçen Vodafone Parkın inşaatında kullanılmak üzere Teşkilat Başkanlığımızca herhangi bir hibe veya menfaat karşılığı anlaşma gereğince ödeme yapılmamıştır.

Bilgilerinizi rica ederiz.

SPOR TOTO TEŞKİLAT BAŞKANLIĞI”

Sonuç olarak bu mesajdan sonra Fenerbahçe Başkan adayı Sayın Ali Koç’un sözlerini paylaşıyorum…

“Bizim Stadımızda el emeği, alın teri var. Bizim dışımızda sadece Beşiktaş kendi stadını yaptı.”

 

             

FAİK DOĞAN
FAİK DOĞANinfo@5kitahaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.