Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisine alan koronavirüs vakalarının ardından Çin ve Fransa gibi bazı ülkeler maske ve dezenfektan ürünlerini devlet eliyle sabitleme yoluna gitti. Türkiye’nin de benzer bir adım atabileceği belirtiliyor.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından özellikle tıbbi malzemelerle birlikte kolonya, dezenfektan ve bazı gıda ürünlerinin internet satışlarında fahiş fiyatlar görülmeye başlandı.

10 KATI FİYATLAR

Bazı e-ticaret sitelerinde maskeler ve dezenfektan ürünleri normal fiyatının 10 katı üzerinden satılıyor. Fiyat artışı yapan firmalara ve stokçulara inceleme başlatıldı ancak söz konusu durumun engellenmemesi durumunda atılacak başka adımlar da söz konusu olabilir.

“TÜRKİYE DE SABİTLEME KARARI ALABİLİR”

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, önümüzdeki günlerde Türkiye’nin de Çin ve Fransa’nın da uyguladığı, maske ve dezenfektan ürünlerine devlet eliyle sabitleme yoluna gidebileceği belirtiliyor.

FIRSATÇILARA KARŞI TEDBİRLER ALINIYOR

Toplum sağlığını tehdit eden salgınla ilgili krizi fırsata çevirmeye çalışan bazı kurum ve kuruluşlara karşı tedbirler alınmaya başladı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu, hijyen ürünleri ve bazı tıbbi ekipmanlar ile ilgili olarak haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapan firmalar hakkında inceleme başlattı.

Uzmanlar, fiyat artışının engellenememesi durumunda atılabilecek başka adımların da olduğuna dikkat çekiyor ve dezenfektan ürünlerinin ‘devlet eliyle’ sabitlenebileceğine vurgu yapıyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eczacı Murat Durmaz, “Fiyat artışının en temel nedeni aracı kurumların çok olması. Depo çıkış fiyatlarında bir sıkıntı yok. Buradaki fiyatlar gayet normal ancak aracı kurumlardan dolayı fiyatlar astronomik seviyeye ulaşıyor. Bu durumun engellenmesi çok kolay olmayacak. Bu sebeple dezenfektan ürünlerinin devlet eliyle sabitlenmesi iyi bir çözüm olabilir” dedi.

Fiyat artışları konusunda ortada kontrolsüz bir durumun olduğunu vurgulayan Durmaz, fiyatların sabitlenme konusunun fırsatçıları önemli ölçüde engelleyebileceğinin de altını çizdi.

TALEPLE BİRLİKTE FİYATLARDA ARTIŞ

Türkiye’de ilk defa dün ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle birçok ilde maske ve dezenfektan ürünlerine yönelik yoğun talep olduğu görüldü.

Maske fiyatları 180 liraya kadar artarken, 1 litre kolonya fiyatı 12 liradan 35 liraya, 250 ml dezenfektan fiyatı 3.50 TL’den 15 liraya yükseldi.

Koronavirüs salgınının ardından tüketiciler tıbbi maske ve cihazlardaki fahiş fiyat artışlarını Ticaret Bakanlığı’na bildirmişti. Gelen şikayetlerin Reklam Kurulu’nda incelenmesinin ardından 13 firmadan 9’una toplamda 943 bin lira para cezası uygulandı.

Buna rağmen fiyatlar artmaya devam ediyor. Sektör temsilcileri ise tüketicileri, haksız fiyat artışını tespit etmeleri halinde CİMER ile Haksız Fiyat Artışı (HFA) mobil uygulamasından şikayet etmeleri konusunda uyarıyor.Sektör temsilcileri ise tüketicilerin hijyen ürünlerini eczane ya da medikal ürün satan firmalardan temin etmesini öneriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz