İran’da koronavirüs nedeniyle 75 kişi daha hayatını kaybetti, can kaybı 429’a, vaka sayısı 10 bin 75’e yükseldi.

 

İran’da ilk olarak 19 Şubat’ta Kum kentinde tespit edilen Kovid-19 nedeniyle şu ana kadar 429 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 10 bin 75’e yükseldi.

Tebriz kentindeki tarihi kapalı çarşı iki günlüğüne kapatıldı.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya konuşan Tebriz Esnaf Odası Başkanı Habib Haşimi, “Tebriz Çarşısı, koronavirüsle mücadele kapsamında dezenfeksiyon işlemi için bugün ve yarın kapalı olacak.” dedi.
Yapımı yaklaşık 10 asır önceye dayanan Tebriz Çarşısı, 2010’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi. 40 meslek dalının icra edildiği tarihi çarşıda 5 bin 500 dükkan ve mağaza bulunuyor.
İRAN, KORONAVİRÜSLE MÜCADELE İÇİN IMF’DEN 5 MİLYAR DOLAR YARDIM İSTEDİ
İran, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) ülkede şu ana kadar 354 kişinin ölümüne yol açan yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede kullanılmak üzere 5 milyar dolar kredi talep etti.
İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, IMF’nin Kovid-19 salgını ile mücadele eden ülkelere ayırdığı 50 milyar dolarlık yardım paketinden faydalanmak için IMF Başkanı Kristalina Georgieva’ya bir mektup yazdığını duyurdu.
IMF Başkanı Georgieva’nın, “Kimse finansal kaynak eksikliği nedeniyle hayatını kaybetmemeli.” şeklindeki açıklamasını hatırlatan Himmeti, İran’ın bütün eyaletlerinde görülen salgınla mücadele için ekonomik desteğe ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
Himmeti, salgının ülkedeki etkisi ve İran’ın IMF’deki kotası göz önünde bulundurularak Hızlı Finansman Aracı (RFI) kaynaklarından yaklaşık 5 milyar dolar kredi sağlanmasını istedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz