Lübnan’da yeni tip koronavirüs nedeniyle ilk ölümün gerçekleşmesinin ardından Hıristiyan Maruni Kilisesi’nin papazı, koronavirüs salgınıyla mücadele eden Lübnan’ı yukarıdan kutsamak ve korumak için özel uçak tutarak ülkesini ‘kutsadı’.

 

Lübnan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 51’e yükselirken, geçtiğimiz gün ilk ölüm yaşandı.

Sağlık Bakanlığı’ndan bir yetkili, kronik rahatsızlığı bulunan 56 yaşındaki bir erkeğin karantina altında tutulduğu Beyrut’ta ölmesinin ardından, Hıristiyan Maruni Kilisesi papazı Mecdi Allavi, Kovid-19’dan “Lübnan’ı koruması için Tanrı’ya yalvarmak” amacıyla hafta sonu göklere çıktı. Allavi’nin uçuşu “ülkeyi kutsaması, vatanı koruması ve koronavirüs bulaşanları iyileştirmesi” için planlandı.

Eline İsa’nin bedenini temsil eden objeyi (Ostensorio) alan Allavi’nin ülkeyi kutsamak için Beyrut ve diğer bölgelerin üzerinde yaklaşık iki saat uçtuğu söyleniyor.

LÜBNAN’DA ÖNLEMLER ARTIRILIYOR

Öte yandan Ziraat ve Kültür Bakanı Abbas Murtaza, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınının yayılmasını önleme kapsamında Bakanlığa bağlı müze ve tarihi mekanların ikinci bir duyuruya kadar ziyaretlere kapatıldığını ifade etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Fertinye Uhanyan tarafından spor kulüpleri ve kuruluşlara gönderilen genelgede de mart ayının sonuna kadar tüm etkinliklere ara verilmesi istendi.

Lübnan hava yolu şirketi Middle East Airlines (MEA) ise Kovid-19 vakalarının görüldüğü Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar uçuşlarını ikinci bir karara kadar askıya almıştı.

Eğitim ve Öğretim Bakanlığı da Kovid-19 salgını nedeniyle eğitime 14 Mart’a kadar ara verildiğini duyurmuştu.

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, Lübnan’ın dünyanın en borçlu ülkesi olma yolunda ilerlediğini söylemiş, Lübnan’ın tarihinde ilk kez temerrüde düşeceğini bildiren Diyab, ülkesindeki kamu borcunun 90 milyar doları aştığını kaydetmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz