Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs fırsatçılarını uyardı, “Hapis cezasına kadar yolu var” dedi. Pekcan, 81 ilde eş zamanlı olarak, fiyat artışı tespit edilen maske ve gıdalarla ilgili denetimlerin başladığını duyurdu.

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan koronavirüs nedeniyle bazı ürünlerde yapılan fiyat artışları ilgili önemli açıklamalarda bulundu.  Pekcan, “81 ilde eş zamanlı olarak, fiyat artışı tespit edilen maske ve gıdalarla ilgili denetimlere başladık.” dedi.

“Fiyatları etkileme, ürünlerin yokluğuna neden olma, mal satışlarından kaçınma fiilleri TCK’ye göre suç. Bunların hapse kadar cezası olacak” diyen Pekcan, “Gıda konusunda bu sabah itibarıyla marketlerde tezgahlar dolu, ürünlerde fahiş bir fiyat uygulaması yok. İnternet sitelerini inceleyeceğiz” ifadesini kullandı.

Bakan Pekcan’ın konuşmasından satır başları;

Virüs fırsatçıları yakın takibe alındı. Son iki günde 5 bin 170 şikayet geldi.

1 milyarlık üretim kapasitemiz olmasına rağmen piyasada maske bulunamaması gerçekten olağanüstü bir durum. Biz burada gereken yetkilerimizi kullanarak gerekirse TCK’nın ilgili maddeleri doğrultusunda gereğini yapacağız.

Bilgileri savcılıkla da paylaşıyor olacağız.

İnternet üzerinden satışlarda da gereğini yapıyoruz. İnternet portalları konusunda da şikayetler var onları da değerlendiriyoruz.

Piyasa N95 denilen maskeler bulunmakta ama diğer cerrahi maske dediğimiz maskeler bulunmamaktadır. Öncelikle iç piyasaya bu tedariki yapmaları konusunda kendilerine sesleniyorum.

81 ilde eş zamanlı olarak hem fiyat artışları tespit edilen ürünlerle ilgili denetimlere başladık. Bu denetimlerde gördük ki gıda konusunda bütün raflar dolu herhangi bir eksik yok.

Halkımız rahat olsun panik yapacak bir şey yok. Türkiye bu işi Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda yönetiyor.

Perakende marketlerde ne yapıyorsak internet sağlayıcıları için de aynı ceza geçerli. Herhangi bir istisnaları geçerli değil. Hapis cezasına kadar yolu var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz