YÖK Başkanı Yekta Saraç’tan corono virüsü açıklaması… Saraç, “Meselenin tatile getirilmesini doğru bulmuyorum, kararı devletin alması lazım. Olası bir tatilde yüz binlerce öğrenci memleketlerine dağılacak. Bu hareketlilik riskli de olabilir” dedi.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyelerine YÖK’ün çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Saraç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya’nın corona virüse yönelik üniversitelerin tatil edilip edilmeyeceği ve alınacak diğer önlemlere ilişkin  sorusu üzerine şunları söyledi:

DİĞER ÜNİVERSİTELERİN ÖĞRENCİLERİ DAHA MI AZ DEĞERLİ?

* Bu konunun bir devlet kararına dönüşmesi lazım. Bir-iki üniversitemiz tatil ilan etti. Biz bunları yanlış buluyoruz. O zaman Bahçeşehir ve Boğaziçi üniversitelerinin öğrencileri değerli de diğerleri değersiz mi oluyor? Burada onların aceleci tavrı yanlışa doğru gidiyor.

* Bu iş başladığında ‘Bizim çoğumuz yurt dışında tıp eğitimi alıyor. Virüs nedeniyle İstanbul’daki bir üniversiteye yatay geçiş istiyoruz’ talebiyle karşılaştık. Şimdi bunlar başladı. Biz bu meselenin sükunetle yönetilmesinden yanayız.

* Paniklemeye başladığımızda marketlerde ve eczanelerde raflar boşalıyor. Büyükşehirlerde yüz binlerce öğrenci okuyor. Bunların hepsi memleketlerine dağılacak. Dolayısıyla hastalıkla ilgili bir risk olabilir. Bunun için tatil meselesinde biz müteredditiz.

ENFEKSİYONCU GÖREVLENDİRDİK

* Devlet kararına uyacağız. Oradan bir karar gelmeden atacağımız adımın sağlık açısından da risk taşıyacağını düşünüyoruz. O yüzden bugün itibarıyla bütün üniversitelerimizde bir rektör yardımcısı görevlendirildi. YÖK’ten bir enfeksiyoncu görevlendirdik.

* Sağlık Bakanlığıyla koordinasyon içinde bilgilendirme sürecine başlıyoruz. Meselenin hemen tatile getirilmesini doğru bulmuyoruz. Bizim dışımızdaki merciinin yani develetin bu kararı alması lazım. (DHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz