Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Corona virüsü zirvesinin sona ermesinin ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ilkokul, ortaokul ve liselerin 16 Mart’tan itibaren tatil edileceğini açıklamıştı. Kararın ardından açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, karara göre ders programlarının değiştirildiğini belirterek “Eğitim-Bilişim Ağı, tümüyle yenilenen biçimiyle ders ortamını evlere taşıyacak. İlk ve orta okullarımızda ders programları yeniden yapılandırılarak gerekli telafi desteği internette ve TRT’de sunulacaktır” ifadesini kullandı.

Beştepe’de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ve bürokratların katılımıyla  yapılan Corona virüsü (Covid-19) salgınına karşı alınacak tedbirlere ilişkin toplantı sona erdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan yeni tip Corona virüse karşı Türkiye’de eğitim alanında alınan önlemleri kamuoyu ile paylaştı.

Bugün Erdoğan başkanlığında toplantı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Selçuk, toplantıda Nisan ayındaki ara tatilin öne çekilerek 16 Mart’tan 30 Mart’a kadar okulların tatil edilmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

“İNTERNET VE TRT EKRANLARINDA EĞİTİM DESTEĞİ SUNULACAK”

Sağlık Bakanlığının salgın hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici tedbirleri ile tüm dünyaya örnek olan Türkiye’nin, Milli Eğitim Bakanlığının ücretsiz olarak sunduğu uzaktan öğrenme sitemi ile de model ülke olmaya hazırlandığını belirten Selçuk, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

* İki haftalık tatilde öğrencilerimizin ilk bir haftayı evlerinde dinlenerek geçirmelerini rica ediyoruz. 23 Mart Pazartesi gününden itibaren sunacağımız alternatifler üzerinden de evdeki uzaktan eğitim süreçleri başlayacaktır.

* Elazığ depremi sonrasında depremzede öğrencilerimizin telafi eğitiminde büyük kolaylıklar sağlayan eğitim bilişim ağının tümüyle yenilenen yüzüyle bu süreçte de önemli bir rol üstlenerek ders ortamını evlere taşıyacak ve bu konuda öğrencilerimizin eğitiminin uzaktan eğitim ile sürmesini sağlayacak.

* İlk ve orta dereceli tüm okullarımızda haftalık ders programları yeniden yapılandırılarak eğitim bilişim ağı ile internet üzerinden ve TRT ekranlarından gerekli telafi eğitimi desteği sunulacaktır.

* Bununla ilgili olarak hangi teknoloji ile hangi içeriği hangi şekilde vereceğimize ilişkin bir alt yapı hazırladık. Tüm alt yapı hazırlıklarımız tamamlanmış vaziyette. Elazığ depremi sonrasın uyguladığımız bu sistematiği şimdi uzaktan eğitim yoluyla bu tatil döneminde devam ettireceğiz.

“Tüm sınıflar düzeyinde zorunlu tatil tamamlandığında yüz yüze telafi programları da uygulanacaktır.

ÜCRETSİZ 3GB İNTERNET ERİŞİMİ

* Yükseköğretim Kurumları sınavına hazırlanan öğrencilerimiz eğitim bilişim ağında, akademik destek platformu üzerinden liselere geçiş sistemi kapsamında merkezi sınava hazırlanan öğrencilerimiz de yine eğitim bilişim ağı üzerinden sunduğumuz ücretsiz destek aracılığıyla hazırlıklarına devam edebileceklerdir.

* Eğitim bilişim ağı kullananlarda bütün operatörlerden ücretsiz 3GB internet erişimi sağlandığını bir kez daha hatırlatalım. Bakanlığımız uzmanları tarafından uzaktan eğitim süreciyle ilgili olan tüm aşamalar en ince ayrıntısına kadar çalışılarak öğrencilerimizin hizmetine hazır hale getirildi.

* Öğrencilerimizin teknik imkan ve tercihleri doğrultusunda tercih edebileceği bilişim ağı portalı ve ekrandan yayınlanacak olan bu tek bir kanal değil birkaç farklı kanallardan öğrenme seviyeleri ya da sınıf seviyelerine göre farklı kanallardan öğrencilerimizin kendi derslerini alabilmesi söz konusu olacak.

* Tüm bu süreçte öğrencilerin ve velilerin ne yapacaklarını eğitim bilişim ağı (www.eba.gov.tr) ve Bakanlığımız internet sitelerinden takip edebilirler.

“YÜZ YÜZE TELAFİ PROGRAMLARI UYGULANACAK”

İlkokul birinci sınıftan lise 12’inci sınıfa kadar tüm eğitim kademesindeki öğrenciler için uzaktan eğitim içeriklerinin hazırlandığını ve uzun süredir devam eden çalışmalarda sona gelindiğini vurgulayan Selçuk, açıklamalarının devamında şöyle konuştu:

* Eğitim bilişim ağı platformumuzdan tüm öğrencilerimiz hizmet almaya, kendi öğretmen ve sınıf gruplarıyla iletişim kurmaya devam edebileceklerdir.

* Kişiye özel akıllı sistemimizle, zengin ve etkileşimli dijital eğitim içeriklerimiz tatil sürecini en aza indirecek şekilde hazırdır. Tüm sınıflar düzeyinde zorunlu tatil tamamlandığında yüz yüze telafi programları da uygulanacaktır.

* Bu süre zarfında bütün okullarımızda eğitim dışı saat ve günlerde eş zamanlı olarak uygulamakta olduğumuz dezenfeksiyon çalışmaları yoğunlaştırılmış bir program çerçevesinde ayrıntılı olarak gerçekleştirilecek.

* Öğretmen ve yardımcı personellerimizin uzaktan öğrenme yöntemi ile salgın hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici tedbirlerle ilgili mesleki gelişim programlarına katılımları sağlanacaktır.

UZAKTAN EĞİTİM ALT YAPISI HAZIRLANDI

* Milli Eğitim Bakanlığı yeni tip Corona virüse karşı tedbirlerini üç aşamada hayata geçirdi. Okullarda ve sosyal medyada bilgilendirme çalışmaları yaptı, velilere birtakım bültenler gönderildi, eğitim dışı saat ve günlerde eşzamanlı hijyen çalışmaları yapıldı, ücretsiz olarak erişilebilen uzaktan eğitim alt yapısı hazırlandı.

* Öğretmen, öğrenci ve velilerimizin uzaktan eğitim sürecini rahat bir şekilde geçirebilmesi için 444 0 632 numaralı çağrı merkezi üzerinden 7 gün 24 saat destek ve yönlendirme hizmeti sunmaya devam edeceğiz.

* Bu süreçte en önemli görev ebeveynlere düşüyor. Bu tatil sürecinde evlatlarımızın sağlığı için önce kendi sağlığımıza dikkat etmemiz, Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan tavsiyeleri dikkate almamız gerekiyor.

* Uzaktan eğitime başlarken teknik ayrıntı konusunda ailelerimizi ayrıca bilgilendireceğiz. Çocuklarımızın eğitimlerin aksamaması için ne tür tedbirler gerekiyorsa fazlasıyla almış durumdayız.

* Ama karşılaşabileceğimiz muhtemel durumlara ilişkin de senaryolarımız hazır. Bu konuda tüm toplumun desteğini bekliyoruz. (İHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz