New York Times’ın (NYT), ABD Başkanı Donald Trump’ın Avrupa’ya seyahat kısıtlaması kararını duyurduğu haberinde Türkiye’den fotoğraf kullanması, Amerika’daki Türk toplumunun tepkisini çekti.

Washington merkezli Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, yalan haber ve bilgi kirliliğinin oldukça sık yaşandığı bir dönemde NYT’nin de güvenilirliğini yitirmesinin üzüntü verici olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Gazetecilikte kabul edilemez olan bu yanlış, bilgi eksikliğinizden mi yoksa izah edemediğiniz bir niyet mi var? Burada takipçilerinize bir açıklama borçlusunuz.” ifadesine yer verildi. 

“BU, BÜYÜK BİR CAHİLLİK DEĞİLSE KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ BİR ART NİYETTİR” 

Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) Eş Başkanı Halil Mutlu, ilgili haberlerde kullanılan Türkiye’den fotoğrafları görünce gözlerine inanamadığını belirterek, ”ABD, Avrupa’ya seyahat yasağı kararı almış ama NYT’de haber verilirken, Avrupa yerine yasağa dahil olmayan Türkiye’den fotoğraflar kullanılıyor. Bu, Türkiye’ye karşı büyük bir cahillik değilse kesinlikle kabul edilemez bir art niyettir.” diye konuştu. 

Mutlu, CNN’nin de ABD’de Kovid-19 ile ilgili haberlerde alakasız şekilde Türkiye fotoğraflarının kullanıldığını gördüklerini, ABD’de yaşayan Türk toplumu üyeleri olarak bu haksızlığa tepki gösterdiklerini söyledi. 

ABD’NİN AVRUPA’YA SEYAHAT YASAĞI KARARI HABERİNE ‘TÜRKİYE’ FOTOĞRAFI KULLANILMASI 

NYT, Trump yönetiminin dün gece duyurduğu Avrupa ülkelerine yönelik seyahat yasağı kararıyla ilgili haberinde, Türkiye’den bir caminin dezenfekte edildiği fotoğrafını kullanmıştı. 

CNN de Washington D.C’de yeni tip koronavirüs nedeniyle Kongreye ziyaretçi girişine kısıtlama getirilmesi haberi için Twitter hesabından, Türkiye’den aynı cami fotoğrafını yayımlamıştı.

BAKAN TEPKİ GÖSTERDİ

New York Times gazetesinin koronavirüs ile ilgili hazırladığı haberde Türkiye fotoğrafı kullanması tepki çekti. Sosyal medya hesabından bu durumu eleştiren Bakan Varank, “Bu haberi, uçuş yasağı listesinde dahi olmayan Türkiye fotoğraflarıyla veren Batı medyası. Koronavirüs gibi bu zihniyetin de karantinaya alınması gerekiyor.” diye yazdı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz