Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş koronavirüs ile ilgili açıklama yaptı. “Koronavirüs tehdidi kalkana kadar cami ve mescitlerde toplu namazlara ara verilecek” diyen Erbaş, vatandaşları uyardı: Salgın nedeniyle cemaatle birlikte namaz kılmanın tehlikesi görülmektedir. Dinimiz, insan sağlığına her zaman önem vermektedir.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında önemli açıklamalar yaptı. İslam dininin insan sağlığına her zaman önem verdiğini vurgulayan Erbaş, salgın riski ortadan kalkana dek camilerde ve mescitlerde cemaatle birlikte namaz kılınmayacağını söyledi.

Erbaş’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“CEMAATLE NAMAZ KILMAK TEHLİKELİ”

“Salgın nedeniyle cemaatle birlikte namaz kılmanın tehlikesi görülmektedir. Dinimiz, insan sağlığına her zaman önem vermektedir.

Peygamber efendimiz ‘Bir yerde veba hastalığı varsa oraya girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde veba varsa oradan uzaklaşın’ demiştir. Efendimiz burada salgına karşı alınması gereken tedbirin gereğini vurgulamıştır.

NAMAZLARIN EVDE KILINMASI KONUSU

Bu meyamda doğal afet veya salgın hastalık sebebiyle cemaate katılmanın zor veya tehlikeli olduğu zamanlarda, namazların evlerde kılınmasının uygulamalarının varlığı da bilinmektedir.

Yeni tip koronavirüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar, cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınmasına ara verilmesine karar verilmiştir.

CAMİLER AÇIK OLACAK

Camilerin münferiden (Bireysel olarak, tek başına) namaz kılmak isteyenler için açık bulundurulmasının uygun olacağına karar verilmiştir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz