Avrupa’dan gelen Türkleri yurtlara götürülecek otobüsler İstanbul Havalimanı geldi. Şoförlerin özel kıyafet giydiği görüldü.

 

Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan yeni tip corona virüs nedeniyle alınan önlemler kapsamında geçtiğimiz günlerde virüs riskinin yüksek olduğu 9 Avrupa ülkesine uçuş kısıtlaması getirilmişti. Kısıtlamaya birlikte bahsi geçen ülkelerde iş, akraba ziyareti ve öğrenci olarak bulunan Türk vatandaşları, uçaklarla Türkiye’ye getirilmeye başlandı.

ALMANYA’DAN GELDİ

Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç ve Danimarka’da bulunan 3 bin 614 Türk vatandaşının, Türk Hava Yolları’na ait 34 uçakla İstanbul’a getirileceği öğrenildi. Bu yolcuları taşıyan ilk uçak ise saat 14.45’te Almanya’nın Münih şehrinden İstanbul’a geldi.

İHA’nın haberine göre uçuş boyunca yolcular sağlık ekipleri tarafından sağlık taramasından geçirildi. Türk Hava Yolları uçuş ekipleri de alınan sağlık önemleri kapsamında risk seviyesi bulunan her uçuşta olduğu gibi bu uçuşlarda da kişisel koruyucu maske ve eldivenle yolculara hizmet verdi.

ÖNLEMLER ALINDI

Öte yandan İstanbul Havalimanı’na inecek bu uçaklar için özel bir bölge de hazırlandı. Bu alana yanaşan uçaklardaki yolcuları, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne bünyesindeki sağlık ekipleri karşıladı. Polis ve jandarma ekipleri ise bölgede güvenlik önlemi aldı.

NE OLMUŞTU?

Avrupa’dan gelen Türklerin bulunduğu ilk uçak İstanbul Havalimanı’na indi. Uçaklardan ilki saat 14.45 sıralarında indi. Türkleri belirtilen yurtlara götürülecek otobüsler de İstanbul Havalimanı geldi.

Otobüs şoförlerinin özel kıyafet giydiği görüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz