Koronavirüs salgını nedeniyle minimum temasın en kritik önlem olduğu Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından defalarca açıklandı. Bu nedenle şirketler de çalışanlarının hem başkaları hem de kendileri için risk oluşturmaması amacıyla evden çalışmaya geçti.

 

Koronavirüs dünyada özellikle de kıta Avrupa’sında hızla can alırken Türkiye de sıkı tedbirlerle salgından en az hasarla çıkmaya çalışıyor. Dünya genelinden daha önce önlemlerini almaya başlayan Türkiye’de Koronavirüs Bilim Kurulu her gün yeni tedbirler açıklıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise en kritik önlemin her vatandaşın birbiriyle sıfır temasta bulunması ve mümkün olduğunca sokağa çıkmaması olduğunu söylüyor. Bu çağrılara birçok büyük şirket de yanıt vermeye başladı. Bir çok dev şirket özellikle üretim bandında olmayan, idari çalışanlarına evden çalışma modeli getirdi. İşte şu ana kadar evden çalışma sistemine geçen şirketlerden bazıları:   

EVDEN ÇALIŞMA SİSTEMİNE GEÇEN ŞİRKETLER

Akçansa, Amazon, Boyner, BTCturk,Citibank, Çelik Motor, Daikin, Defacto, Dell Tech, Deloitte, Diamond Fre., Enerjisa Üretim, Google, Haribo, Hyundai, IBTech, Ing Bank, Iskur, Innova Bilişim, Ipsos, KPMG, LC Waikiki, Mckinsey, Multinet, Pronet, PWC, QNB Finansbank, RBV Lojistik, Scotty, Siemens Bosch, Sigortam.net, Trendyol, Turkcell, Turk Telekom, Unilever, Vodafone, Yapı Kredi.

Bazı sağlık kuruluşları da elemanlarını süreli olarak sahadan çekme kararı almıştır. Kararı alan şirketler;

Abbvie Tıbbi İlaçlar San. ve Tic. Ltd. Şti.

Alexion İlaç Ticaret Ltd. Şti.

Allergan İlaçları Ticaret A.Ş.

Amgen İlaç Ticaret Ltd. Şti.

Astellas Pharma İlaç Tic. San. A.Ş.

AstraZeneca İlaç Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

B.Braun Medikal Dış Ticaret A.Ş.

Bausch+Lomb Sağlık Optik Ürünleri Tic. A.Ş.

Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti.

Boehringer Ingelheim İlaç Ticaret A.Ş.

Bristol-Myers Squibb İlaçları Inc. İstanbul Şubesi

Chiesi İlaç Ticaret A.Ş.

CSL Behring Biotherapies for Life

Daiichi Sankyo İlaç Ticaret Ltd. Şti.

Ferring İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş.

Gilead Sciences İlaç Tic. Ltd. Şti.

Glaxosmithkline İlaçları San. ve Tic. A.Ş.

Glaxosmithkline Tüketici Sağlığı

İbrahim Etem – Menarini İlaç San. Türk A.Ş.

Johnson&Johnson Sıhhi Malzeme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Lilly İlaç Tic. Ltd. Şti.

Lundbeck İlaç Ticaret Ltd. Şti.

Merck İlaç Ecza ve Kimya Tic. A.Ş.

Merck Sharp Dohme İlaçları Ltd. Şti.

Nestle Türkiye Gıda San. A.Ş.

Novartis Sağlık, Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.

Novo Nordisk Sağlık Ürünleri Tic. Ltd. Şti.

Pfizer İlaçları Ltd. Şti.

Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş.

Sanofi Sağlık Ürünleri Ltd. Şti.

Servier İlaç ve Araştırma A.Ş.

Shire İlaç Ltd. Şti.

Takeda İlaçları Tic. Ltd. Şti.

U.C.B. Pharma A.Ş.

Koronavirüs tehdidi nedeniyle Avrupa genelinde birçok şirket, evden çalışma modeline geçerken, çalışanların iletişimini sağladığı Microsoft Teams uygulaması ise yoğun ilgiden dolayı erişim sorunu yaşadı, zaman zaman çöktü.

Microsoft’un yaygın olarak kullanılan ve işletmelerde çalışanların iletişimini sağladığı Teams uygulaması, şu günlerde büyük bir kitleyi barındırıyor. Koronavirüs salgısı nedeniyle evden çalışma modeli benimsenirken, çalışanlar için Teams ve benzeri uygulamalar daha hayati bir hale geldi. Avrupa ve ABD dahil pek çok ülkede aynı anda evden çalışma sistemine geçilince beklenmedik bir sorun yaşandı ve Teams erişim sorunu çıkarmaya başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft ise sorun üzerinde çalışıldığını ‘Microsoft 365 Status’ isimli resmi Twitter hesabından kullanıcılarına aktardı. Oldukça kullanışlı bir uygulama olmasına karşın sık sık çökme sorunu gösteren Teams, kısa bir süre önce de Microsoft’un SSL sertifikalarını yenilemeyi unuttuğu için yaklaşık 3 saat erişim sorunu yaşatmıştı.

Microsoft Teams, sadece işletmelerce değil; okullar tarafından da uzaktan eğitim amacıyla kullanılıyor ve bu erişim sorunu haliyle eğitimi de yer yer sekteye uğratıyor. Uygulama koronavirüs salgını sebebiyle çok daha fazla önem kazanmışken bu tip teknik sorunların ortaya çıkması kullanıcıları alternatif araçlara iterken, Microsoft da durumun hassasiyetinin farkında olması nedeniyle sorunları kısa sürede çözmeye çalışacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz