“Kedi ve köpekten koronavirüs geçmez” açıklamaları evcil hayvan besleyenleri rahatlatmıştı. Koronavirüs salgını tüm dünyada can almaya devam ederken, ilk köpek ölümü haberi de geldi.

 

New York Post’un South China Morning Post’dan kaynaklı haberine göre, koronavirüs salgını nedeniyle ilk köpek ölümü yaşandı. Virüsün bulaştığı 17 yaşındaki Pomeranian cinsi köpek, karantinadan evine döndükten sonra Hong Kong’da hayatını kaybetti. 

Köpeğin 60 yaşındaki sahibi geçtiğimiz haftalarda koronavirüse yakalanmış ve uygulanan tedavi sonrası virüsü yenmeyi başarmıştı. Köpeğin sahibi, hayvanına otopsi yapılmasına izin vermeyeceğini söyledi.

KORONAVİRÜS, İLK KEZ BİR KÖPEKTE ÇIKTI

Hong Kong Sağlık Koruma Merkezi, 29 Şubat günü Kovid-19 teşhisli bir hastanın köpeğinde düşük miktarda koronavirüs tespit edilmesi sonrasında kentteki vakaların başta kedi ve köpek olmak üzere evcil memeli hayvanlarının 14 gün boyunca karantina altına alınacağını açıklamıştı. 

Merkezin yetkililerinden Dr. Chuang Shuk-kwan, gün içinde düşük miktarda Kovid-19 tespit edilen köpeğin, virüsü sahibinden veya çevreden kapıp kapmadığına dair kesin kanıt bulunmadığını ve olayın nedenini anlamak için daha fazla test yapılacağını bildirmişti. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz