Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde koronavirüs önlemleriyle ilgili olarak Anadolu Ajansı Editör Masası’nda açıklamalarda bulunuyor.

 

Selçuk’un açıklamaları:

(Okullarda tatil süresi uzayacak mı?) Bu sürecin uzaması ya da uzamamasına ilişkin bizim hazırlıklarımız var, senaryolarımız var. Okula yarın dönmeye de, bu yıl hiç dönmemeye de hazırız. 

İkinci hafta tatil değil uzaktan eğitim. Uzayıp uzamaması, Bilim Kurulunun alacağı tavsiye kararları doğrultusunda ortaya çıkacak.

Sınavları yüz yüze yapılan eğitimlerden yapacağız. 

Bütün vatandaşlar şundan emin olsun, çocuklarımızın, öğrencilerimizin hukukun her zaman koruruz.

UZAKTAN EĞİTİM NASIL OLACAK?

Televizyonda vereceğimiz eğitim aynı zamanda geçmiş konularla, yüz yüze eğitimle de bağlantılı olacak. İnternet erişim sıkıntısı olduğu için TV’de de yayın olacak. 

Ders süreleri okul gibi değil, 20 dakika olacak. Diyelim ki kaçırdı, tekrar dersleri olacak. Bunların hepsi hazır. İçerikler hazır, çekimler bitti. Bu konuda (uzaktan eğitim) en iyi ülke Çin, biz de ikinci sıradayız. 

Kanalın adı EBA TV olacak. 

LGS VE YKS ERTELENECEK Mİ?

Sınav sürecindeki çocuklarımız için ekstra bir çalışmamız var. Mesela sanal sınıflar. Bu sınıfları onlar için öncelikli olarak kullanacağız. Bu sınavlarda sadece yüzyüze eğitimlerin içeriğinden sınav yaparsak bunun avantaj ve dezavantajı nedir, buna baktık. Şu anda biz sadece senaryo olarak ertelemeden bahsediyoruz. Eğer sağlık koşulları gerektirirse ertelenebilir. Tercihimiz ertelememek, zamanında yapmak. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz