SON DAKİKA

YÖK’ten yaz öğretimi ve bütünleme sınavı açıklaması

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, bütünleme ya da yaz öğretimi açmayan bir yükseköğretim kurumunun öğrencileri, aynı ildeki başka bir yükseköğretim kurumunun yaz öğretimi açması halinde burada eğitim alabilecek. Aynı ilde yaz öğretimi açılmaması durumunda ise yükseköğretim kurumu bütünleme ya da yaz öğretiminden birini uygulaması gerekecek.

Bu haber 06 Haziran 2017 - 14:43 'de eklendi ve 908 kez görüntülendi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından (YÖK), yaz öğretimi ve bütünleme sınavlarına ilişkin yapılan açıklamada, bu konularda daha önce alınmış karar hatırlatıldı.

YÖK’ten yapılan açıklamada, Kurula yapılan başvuralar üzerine yükseköğretim kurumlarında yürütülecek yaz öğretimi ile bütünleme sınavlarına ilişkin alınan kararlar ile uygulamanın nasıl yürütüleceğinin yükseköğretim kurumlarına hatırlatılmasında yarar görüldüğü belirtilerek, “Bu çerçevede 1 Haziran 2017 tarih ve 440/37394 sayılı yazımız ile yükseköğretim kurumlarının yaz öğretimi ile ilgili uygulamalarını şu açıklamaları dikkate alarak yürütmeleri gerektiği bildirilmiştir. 25 Haziran 2014 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında; 2547 Sayılı Kanun’un 2880 Sayılı Kanun’la değişik 7/c maddesi uyarınca, yaz öğretimi açılmayan yükseköğretim kurumlarının, diğer yükseköğretim kurumlarından hangilerinde yaz öğretiminde ders alınabileceğinin üniversite senatoları tarafından belirlenmesine, yaz öğretiminde ders alınabilecek yükseköğretim kurumları belirlenmediği takdirde öğrencinin ilgili yılda üniversitenin programının taban puanından daha yüksek bir programın verildiği üniversiteden yaz öğretiminde ders alması durumunda alınan bu derslerin üniversite tarafından kabul edilmesine karar verilmiştir” denildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“3 Ağustos 2016 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında; Yaz öğretimi açmayan veya bütünleme yapmayan yükseköğretim kurumlarının kendi öğrencilerinin yükseköğretim kurumlarının bulunduğu ildeki diğer yükseköğretim kurumlarında yaz öğretimi açılması halinde eğitim alabilmelerine imkan sağlanmasına, öğrencilerin yükseköğretim kurumunun bulunduğu ilde başka bir yükseköğretim kurumu tarafından yaz öğretiminde eğitim alması imkanı bulunmaması durumunda, kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumu tarafından bütünleme veya yaz öğretiminden birinin uygulanması gerektiğine, karar verilmiştir. Söz konusu kararlardan da anlaşılacağı üzere öğrenciler, kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumu tarafından bütünleme veya yaz öğretimi yapılmaması durumunda o ildeki diğer yükseköğretim kurumlarından yaz öğretimi eğitimi alabilmektedir. Öğrencinin kayıtlı olduğu ilde başka bir yükseköğretim kurumu bulunmaması durumunda kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumunun bütünleme veya yaz öğretiminden birini uygulaması gerekmektedir. Bütünleme uygulayan yükseköğretim kurumunun yaz öğretimi açmaması durumunda 25 Haziran 2014 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı uyarınca öğrenciler diğer yükseköğretim kurumlarından yaz öğretimi alabilecektir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.